Rozprávkový svet Veroniky Lesany Renčkovej


Pridané: 19.11.2012
Rita
 
Všetci vieme, že rozprávky sú s nami ”odjakživa”. Voľakedy ich rozprávali vandrovníci, neskôr ich zbierali a zapisovali rozprávkari a dnes si ich vieme vypočuť aj z rohlasu, z ”cédečka”, alebo sa na ne pozeráme v televízii či na ”dévedečku”.

Podľa tohto by sa mohlo zdať, že sa im dobre darí, že rozprávkam nič nehrozí, a že budú s nami aj navždy... Možno áno, možno nie. Záleží na každom z nás, aby rozprávka stále oslovovala deti i dospelých.

Rozprávky, knižky a deti majú k sebe veľmi blízko a navzájom sa potrebujú. Aj dnes v čase modernej elektronickej a audiovizuálnej kultúry. Tak to tvrdí aj Daniel Hevier: Kniha je zázračná vecička. Na prvý pohľad je to len papier, písmenká a farby, ale koľko múdreho, zázračného, veselého i napínavého sa v nej skrýva. Detský čitateľ potrebuje rozprávku počuť, vidieť i prežiť.

Výtvarníčka, ilustrátorka a bábkárka Veronika Lesana Renčková z Hriňovej otvorila dňa 2. marca 2012 výstavu, ktorá poskytne návštevníkom knižnice návrat do imaginárneho sveta ľudovej rozprávky a detstva.

"Rozprávka sa rozpráva, pesnička sa spieva a kto sa rád díva, pekné veci spoznáva."

rozprávka 1 rozprávka 2

rozprávka 3 rozprávka 4

rozprávka 5 rozprávka 6

rozprávka 7 rozprávka 8